Çal'da Çift İstiklal Madalyalı Müftünün Anısına Vefasızlık

Denizli’nin Çal İlçesi Süller Mahallesi’nde bulunan ve Kurtuluş Savaşı’nda büyük yararlılıklar gösteren Türkiye’nin tek çift İstiklal Madalyalı, Kuvayı Milliye mensubu Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner’e ait, 1. Derece tarihi sit tescilli evinin bakımsız ve metruk şekilde bulunmasına vatandaşlar ve Çalgüner’in Ankara’da yaşayan torunundan tepki geldi.

Çal'da Çift İstiklal Madalyalı Müftünün Anısına Vefasızlık
19 Ocak 2023 - 00:41
Milletlerin geçmişleriyle yaşadığını ve geçmişe olan saygı ve vefanın, milletlerin olmazsa olmazı olması gerektiğine vurgu yapan torun Tahir Çalgüner Denizli’de bulunan resmi kurum ve kuruluşların Türk Milletinin geleceğine yön veren Kurtuluş Savaşında Güney Ege Karargahı olarak da kullanılan yapının kendi kaderine terk edilmesine anlam veremediğini söyledi.Torun Çalgüner Diyanet İşleri Başkanlığına yazılı dilekçe ile başvurarak yapının korunması ve restorasyon yapılması için istekte bulundu.

Çalgüner Diyanet İşleri Başkanlığına dilekçe ile yaptığı başvuruda “Denizli’nin Çal ilçesi Süller mahallesinde yer alan iki istiklal madalyalı tek Kuvayı Milliyeci olan Rahmetli Gazi Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner evi ve  aynı zamanda Güney Ege Karargahı olarak kullanılan tarihi bina birinci derece tarihsel sit koruma kurulu  kararlı  olup; şimdilerde metruk ve bakımsız olan bu evin Restorasyonu için Öncelikle mülkiyetinin Diyanet vakfına geçirilmesi  konusunda Denizli ili ve Çal ilçesi müftülüğünün bir çalışması var mıdır? Yada planlanmakta mıdır” görüşlerine yer verdi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum