"Süller Denizli'nin Varoşu mu?"

Kasabaların Mahalleye dönüşmesi varoşlaşmayı ve yozlaşmayı artırıyor tespitini yapan Çallı Tahir Çalgüner memleketi ile ilgili yaptığı saptamaları sporcu20.com ile paylaştı.

"Süller Denizli'nin Varoşu mu?"
31 Ocak 2023 - 16:51
 Ankara’da yaşayan Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı aslen Çallı olan Tahir Çalgüner çapıcı açıklamalarda bulundu.

Büyüksehir statüsü; Varoşlar Büyükşehir belediyesi alanı içindeki beldeleri varoşlaştırıyor. Çöküntü bölgeleri oluşuyor diyen Çalgüner  “Denizli Süller mahallesindeki bazı evleri mesken tutan uyuşturucu müptelası  zirzoplar çetesine karşı önlem alınmazsa;  Kasabanın varoşlaşması ve  kış nüfusunun daha da azalması tehlikesi var. Kadim Süller yerleşmesinin Muhtarlıktan Belediye statüsüne geçmesi gerekir'"dedi.

Tarihsel olarak "Şehr-i Çal" denilen alt bölge merkezinden çıkan Çivril ilçesinin şu anki Çal Merkezi, Baklan ve Bekilli gibi ilçeleri içinden doğurduğunu bu bölünme sonrasında bu alt bölgenin Denizli Büyük şehir yönetimine bağlanmasını ise; bölgenin gelişmesi üzerinde dolaylı negatif olumsuzlukları da beraberinde getirdiğini ne vurgu yapan Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı Tahir Çalgüner  bu sürecin; hemşerilik ve  kentlilik aidiyet duyguları üzerinde de bir anamoli yarattığını gözlemlediğini belirtti.

Çal ilçesinin gelişim gerilimin uğramasını temel göstergesi Süller Mahallesinde kendini gösteriyor diyen Çalgüner’in bu konu ile ilgili önerileri ve planlama yaklaşımları ise şöyle " Oraya buraya boş bulunan  arsaya ucuz kredili toplu konut yapıp insanları TOKİ beton kalıplarına hapsedeceğimize; Kentten köye dönüş projesi altında öneri bir sosyo-ekonomik teşvik projesi ile  kadim yerleşmelerde, Denizli “ye göç etmiş olan ata yadigari genç kuşak temsilcilerine, öncelikle Süller'de  bireysel ve yerinde kalıcı iskan imkanları yaratmak en güzel TOKİ projesinden daha estetik ve sosyal olan ve hatta milli ve yerli neslin bekası ve asaletinin de tescilidir.

Kentsel ve toplumsal dönüşümü için Süller kasabasının;   "Soylulaştırma" projesi kapsamına alınması milli bir sorumluluktur.  Süller mahallesi, Çal'ı ve Denizli'nin n narkotik varoşu ve kriminal bir ardiyeliği olamaz" dedi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum