MEHMET TEKİN

MEHMET TEKİN


ÖNCELİK HANGİSİNDE SAĞLIK-PARA

15 Mayıs 2020 - 13:24 - Güncelleme: 15 Mayıs 2020 - 13:44


Türkiye'de futbol hatta spor müsabakaları taraftarları kulüpleri spora gönül verenleri ikiye ayırdı.. Bir tarafta 'Oynansın' diyenler, diğer yanda 'Oynanmasın' diyenler...

TFF, 12 Haziran'da tüm ligleri başlatacağını duyurmuştu ama daha sonra Süper Lig hariç diğer liglerin tarihini değiştirmek zorunda kaldı. Burada Temel bir sorun vardı nedir bu sorun Profesyonel ve Amatör Ligleri oynatmanın sorumluluğunu kimse açıkça üstlenmiyor.

TFF, covid 19 salgını nedeniyle liglerin durdurulma aşamasına geldiği günlerde Maçların ertelenmesi gündeme geldi bu erteleme sürecinde TFF, "Ligler taraftarlı oynanacak" dedikten 2-3 saat sonra hükümet, "Hayır, taraftarsız" dedi. Bu durum TFF kararlarının Tartışmaya açık olduğunu gösterdi, Derbi maç Hükümetin dediği gibi taraftarsız oynandı.
TFF Uluslararası Spor hukukuna göre (UEFA, FİFA )Türkiye üzerinde futbol Müsabakalarına dair her türlü kararı TFF başkanı ve yönetimi alır. Gerek Dünya genelinde gerekse Ülkemizde ki covid 19 salgını nedeniyle bu yetki Hükümete geçmiştir.

Bu şartlarda TFF Pası Hükümete atsa da, hükümet bu pası almıyor cevap ısrarla "Hayır, ligleri oynatıp oynatmamak senin kararın olacaktır" diyor. TFF buna rağmen covid19 önlem protokolü yayınlıyor ama bunun adı 'öneri'. Yani isteyen uyar istemeyen uymaz Böyle bir durumda zorunluluk' olmalı ve uymayanlara hukuki yaptırım konulmalı.

Protokolde en önemli yaptırım, sorumluluğun TFF'nin üzerinden alınıp kulüpteki bir hocaya ve doktora yüklenmesidir.
TFF başkanı Nihat Özdemir oynanacak maçlar ile ilgili üç referans verdi
Sağlık Bakanlığı
Koronavirüs Bilim Kurulu
TFF Sağlık Kurulu...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, futbolda alınacak kararın TFF'nin olacağını ısrarla vurguluyor. Bu ne anlama gelmektedir Koca, futbol için henüz zemin olmadığını düşünüyor. ki o da bu görüşünü Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerine dayanarak oluşturuyor.
TFF'nin kendi kurulu yapılan toplantıda olumsuz tutum aldı ve nihayetinde Süper Lig hariç, diğer tüm liglerin başlama tarihi ileriye alındı. Hepsi de Temmuz ayında oynanacak..

Ligler oynansın diyenlerin en büyük gerekçesi ekonomi bir çok kulübün ekonomik kaybı yüksek ama oynansın diyenler, Türkiye ekonomisinin durumunu görmezden geliyorlar dünya genelinde ülke ekonomileri zor durumda. Şimdi en önemli konuya geldik Kulüplerin şu anda maddi sıkıntı yaşamasının temel sorunlarından biri ve liglerin ısrarla oynatılmak istenmesinin asıl nedeni yayıncı kuruluşun ödemeleri durdurmasıdır.

TFF, yayın sözleşmesinde yayıncı kuruluşun mücbir sebepler nedeniyle ödeme yapmamasını gerektirecek bir değişikliğin yapılmadığını açıkladı. “Mücbir sebep, hukukta görevin, taahhüdün ve sorumluluğun yerine getirilmesine engel teşkil edebilecek nitelikte bulunan ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk ve buna benzer hallerdir” Böyle bir durum olmadığına göre Yayıncı kuruluş, sözleşmenin hangi maddesine dayanarak kulüplere ödemeleri dondurdu?

Yayıncı kuruluşun ödeme günleri geçmiş alacakları ile birlikte kulüplerin 588 milyon lira alacağı olduğunu bizzat Özdemir açıkladı.

Yaşanan zor sürece rağmen kiracı kirasını öderken, banka müşterileri kredilerini öderken daha da önemlisi yayıncı kuruluş abonelerine hizmet vermediği halde, oynanmayan lig için abonelerden tahsilatını yapmaya devam ederken, yayıncı kuruluş hangi hukuki maddeye dayanarak, Kulüplere ödeme yapmıyor. Burası çok düşündürücü?

Papatya falı açtığımız 12 Haziran'da Süper Lig maçları oynanacak mı oynanmayacak mı Günlerdir bu sorunun cevabını arıyoruz. TFF Başkanı Nihat Özdemir, 6 Mayıs'taki basın toplantısında "Şimdilik 12 Haziran'da ligleri başlatmayı planlıyoruz" demesine rağmen tartışmalar bitmedi Tartışmak sağlıklıdır.

Yeter ki çözüme yönelik olsun. Ama FF Yönetim Kurulu, Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen liglerin şimdilik aşağıda belirtilen tarihlerde başlatılmasına karar vermiştir:
1-Süper Lig müsabakaları daha önce de ilan edildiği gibi
12 Haziran 2020
2-TFF 1. Lig müsabakaları 19 Haziran 2020
3-TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig müsabakaları 18 Temmuz 2020
4-Bölgesel Amatör Lig müsabakaları 18 Temmuz 2020
Şimdi Profesyonel lig kulüplerinin bazılarında lig başlamadan Covid-19 virüsü pozitif çıkan başkan yönetici personel ve futbolcuların olduğu yazılı ve görsel medyada okundu ve izlendi bu şartlarda ve Covid-19 virüsü bulaşma riski Futbola göre daha az olan
Basketbol (Şampiyon yok, küme düşme yok)
Voleybol (Şampiyon yok, küme düşme yok)

Hentbol (Şampiyon yok, küme düşme yok) şeklinde tescil edildiğine göre Futbolda bu ısrar niçindir. Biraz kafa yoralım beyin jimnastiği yapalım. Hepinize sağlıklı Mutlu huzurlu günler dilerim.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum