Yıldız Futbolcuların Sorunları Seminerde Ele Alındı

Çamlık Futbol Kulübü tarafından 29 Aralık 2022 tarihinde Denizli Koleji’nde “Çocuk ve Spor” konulu seminer düzenlendi.

Yıldız Futbolcuların Sorunları Seminerde Ele Alındı
31 Aralık 2022 - 16:29
Prof. Dr. Sebahat Bayrak Kök, Psikolog Asilhan Öksüz ve Fenerbahçe Alt Yapı Oyuncu Gözlem Departman Sorumlusu Serkan Görgeç’in konuşmacı olarak katıldığı seminere veliler ve futbolcular büyük ilgi gösterdi.
Özellikle alt yapıda mücadele eden futbolcuların aileleri ile olan ilişkileri, ailelerin futbol kulüpleri ile olan ilişkileri ve ailelerin antrenörler ile olan ilişki ile küçük yaştaki futbolcuların daha başarılı olmaları için alınması gereken tedbirler yaşanan sorunlar ve uygulamalarda yaşanan sıkıntıların ele alındığı seminer büyük ilgi gördü. Seminerde konuşmacılar futbolcular ve ailelerin sorularını cevaplandırdılar.

Etkinlikte futbolculara ve ailelere seslenen Çamlık Futbol Kulübü Kurucusu Şenol Ünlü Çamlık Futbol Kulübü’nün kuruluşunun üzerinden 15 yıl geçtiğini belirterek “Bu sürede iyi futbolcular yetiştirdik. Şu ana kadar beş milli futbolcumuz oldu. Kısa sürede bu sayının artacağını düşünüyorum. Bizim işimiz sizleri iyi bir sporcu haline getirmek. Bizim kulüpte kontrol listemiz dahi yoktur. Çocuklar 15 yıldır düzenli olarak geliyorlar.Ünlü “Bizim görevimiz, misyonumuz çocuklara spor yaptırmak, örnek olabilmek”

Tabi bu süreç tek başına olmuyor. Biz bir kulübüz. Çok değerli hocalarımız sağ olsunlar hepsi hem tecrübeli hem de her anlamda çocuklarımıza çok katkı yapıyorlar. Bizim görevimiz, misyonumuz çocuklara spor yaptırmak, örnek olabilmek. Futbol her yerde öğrenilebiliyor. Çocuklar internetten youtube’dan futbolu öğrenebiliyorlar ama biz onlara örnek kişiler olmak istiyoruz. O konuda da kulüp olarak  başarılı olduğumuz düşünüyorum”dedi.

Kök “Hayat okulunda da başarılı olmak zorundayız”
Prof. Dr. Sebahat Bayrak Kök’de,   teknolojinin herkesin hayatına bir şekilde girdiğine dikkat çekerek   “Hepimizin elinde bir telefon bir tablet. Ama bunları çok iyi kullanmamız gerekiyor. Bütün bunları yaparken benim sizden ricam. Bir okul okuyorsunuz. Bilgiler alıyorsunuz. Ama şunu lütfen unutmayın. Hiçbir okul ve hiçbir öğretmen hayat okulu için gerekli tüm bilgileri size vermeyecektir. O bilgileri hayatın içinden almak zorundayız. İşte bu yüzden hayat okulunda başarılı olmak zorundayız. İki şeyi bir birinden ayırdığımızda yani hayat okulu ve normal okulu o zaman ikisinin arasındaki farkları çok daha iyi görürüz.

Nedir o farklar mesela biz normal okullarımızı okurken sınav yapmadan önce konuları anlatıyorlar. Her şeyi söylüyorlar. Aşağı yukarı hangi sorular çıkacağını öğretmenler o konuları işlerken anlamış oluyoruz. Dolayısıyla sınav çalışanlar için pek de sürpriz değil. O soruları nasıl çözeceğimizi çok iyi biliyoruz. Ama hayat okulu böyle değil.

Hayat okulunda hiçbir zaman bize önden bir şey anlatılamıyor. Çünkü anda yaşıyoruz, olay olurken yaşıyoruz. Diyelim ki bu konuda daha önce yaşanmış tecrübeler var. Mesela araba sürmeyi öğrenirken babalar anneler anlatıyor. Ama hiç birinin tecrübesi diğeri ile aynı değil. Veya abiler ablalar spor yapıyor. Onlar size nasıl spora başladıklarını anlatıyor. Ama sizinkiler farklı olacak”diye konuştu.“Hayat okulunun en büyük farkı size gerçek hayattaki bu deneyimi sağlaması”
Bu farklılıklarda dikkatinizi çekmek istediğim bir şey var diyen Kök  “O farklılıklarda biriktirdiğimiz hikayeler  ve o hikayeler içerisinde altı çizilen konular. Dolayısıyla bu deneyim tecrübe dediğimiz bu birimleri okul veremez. Hayat okulunun en büyük farkı size gerçek hayattaki bu deneyimi sağlaması. Bu ikisini birleştirdiğimiz de size ne demeye çalışıyorum. Biz her iki okulda da başarılı olmak zorundayız. Bu gün çok iyi başarılı sporcular var. Hem spor alanında çok başarılı hem de fen lisesine birincilikle giren sporcular var. Hayat okulu ve seçtiğimiz alanlar ve diğer şeyler yan yana gitmeli”dedi.

Öksüz “Hayatı boyunca ailesi yada birileri tarafından yönetilmeye mahkum şeklinde devam ediyor”
Seminere konuşmacı olarak katılan Psikolog Asilhan Öksüz’de Çocuklar arasında kıyaslama yapılırsa bu çocukta ne gibi etki yapar, nasıl yaralar açar şeklindeki soruya  “Ailelilerin bu yaklaşımda bulunmasının en temel nedeni çocuklarımızın kapasite ve yeteneklerini görmezden gelip onlardan beklenti içinde olmamız. İster istemez bu beklenti ile Ali daha iyi yaptı sen bu gün daha az süre aldın bunun sebebi nedir diye geldiğimiz zaman çocukta ister istemez uzaklaşma ve kendini yalnızlaştırma duygusu ortaya çıkıyor.İster istemez rekabet durumu söz konusu oluyor ve hayatta kendisini ailesine ebeveynlerine kabul ettirmek için kendisini sürekli övgü alabileceği ailesinin istediği standartlara uydurabilmek için onların dediklerini takip edebileceği yeniliklere kapalı sadece toplum tarafından kabul edilebilen, toplum tarafından onaylanabilecek şeyler üzerinde durmayı sürdürmek zorunda kalıyor. Buda çocukta sahte ben diyebileceğimiz bir algı yaratıyor. Hayatı boyunca ailesi yada birileri tarafından yönetilmeye mahkum şeklinde devam ediyor”şeklinde cevap verdi.
Görgeç “Ben 15 yaşında iken Aydın’dan bir hocam sen çok ağırsın senden futbolcu olmaz dedi”

35 yaşına kadar futbol oynağını söyleyen Fenerbahçe Alt Yapı Oyuncu Gözlem Departman Sorumlusu Serkan Görgeç’de “Hayatımda yaşadığım bazı olaylar futbolun ve hayatın önemini bize öğretiyor. Bazı veliler antrenmandan sonra çocuğa hemen sorarlar kaç gol attın? Yada iyi şut attın mı? Ama futbolda savunmacı da var. Kaleci de var. Orta saha da var. Ben şunu hiç unutmam içimde hep yer etmiştir. Şenol hocamı ve ekibini bu konuda takdir ediyorum.


Küçüklüğümüzde az sayıda antrenman yaptığımız zamanlar olmuştur. Ancak mahalle de top oynamamız bizi geliştirmiş. Haftada iki üç antrenmanla üst düzey bir futbolcu olmak mümkün değil. Ben 15 yaşında iken Aydın’dan bir hocam sen çok ağırsın senden futbolcu olmaz dedi. Bunun üzerinden 30 sene geçti hala aklımdadır. Ben bunu başaracağım diye kendi kendime söz verdim. Tabi ki ağır futbolcuydum. Ama başka yönlerdeki avantajlarımla, çok çalışmakla bunu kapattım. Beni o kadar etkilemiş ki hala aklımda ”ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonunda konuşmacılara günün anısına,  Çamlık Futbol Kulübü tarafından plaket verildi. Seminer toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum